SOTA OK
SOTA OK

Home
Novinky
OL15SOTA
Dokumenty
Diplomový program
Seznam vrcholů
Mapa vrcholů
Diskuzní skupina
Další zdroje


Co je HAM RadioHosting nagano.cz

Bezděz OK/LI-035
Umístění

Bezděz (606 m.n.m.) leží asi 6 km JV od města Doksy, v nádherné krajině, pojmenované po romantickém básníkovi Karlu Hynku Máchovi „Máchův kraj.“ Na SZ sousedí s Malým Bezdězem, který dotváří působivý reliéf krajiny. Na vrcholu Bezdězu stojí zřícenina stejnojmenného hradu, která tvoří nádhernou a nezaměnitelnou dominantu, viditelnou ze všech vyšších vrcholů v dalekém okolí, ale i z vnitrozemí. Hrad byl vybudován za vlády Přemysla Otakara II. ve 13. století, je částečně zrestaurovaný a od dubna do října je přístupný veřejnosti. Rozhodně stojí za návštěvu. Podrobnosti ke hradu lze najít na odkazu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bezd%C4%9Bz_(hrad)Popis vrcholu

Vrchol Bezdězu tvoří dlouhý a protáhlý hřeben, prakticky celý zastavěný hradem a jeho příslušenstvím. Nezastavěná místa jsou silně zarostlá nebo jsou to místa, kde se lámal kámen pro stavbu anebo jde o velmi nestabilní terén. Proto není bezpečné opouštět turistické stezky. Opatrnost je na místě i při dešti a vlhku, protože vrchol kopce je z nefelinitu, což je vyvřelá hornina podobná čediči, a tedy dost kluzká.

Přístup

Vrchol Bezdězu je přístupný buď značnou oklikou ze severu nebo nejideálněji z jižně ležící obce Bezděz po modře značené stezce asi 1 km dlouhé. V blízkosti vrcholu stezka přechází do stupňů, které mohou svojí náročností některým osobám činit potíže. Pro vozíčkáře je cesta nesjízdná anebo je ji nutno absolvovat s přiměřeným počtem fyzicky zdatných asistentů. Na kole rovněž nesjízdné.

Přístup do obce Bezděz:
 1. Autem se dá dojet do obce z Doks nebo z Bělé pod Bezdězem. V letních měsících bývá problém s parkováním, ale spíše ojediněle.
 2. Vlakem do zastávky Bezděz a z ní po modře značené cestě asi 2,5 km k začátku výstupové trasy.
 3. Pěšky:
  • z Doks po červeně značené trase (asi 5 km)
  • z druhé strany (od Bělé pod Bezdězem) rovněž po červené okolo rozhledny Vrchbělá (asi 6,5 km)
  • z obce Okna po zeleně značené cestě (asi 3 km), oblíbená procházková trasa.
 4. Na kole:
  • ze S, V a J. Trasy jsou přehledně vyznačeny v Cyklotrasách, Mapy.cz aj.

Podmínky pro vysílání

Na Bezdězu jsou vynikající podmínky pro provoz KV i VKV, protože kopec je poměrně osamělý a vzdálený od ostatních kopců a hlavně od průmyslových objektů. Instalace antén vyžaduje trochu fantazie a dá se po dohodě s průvodci domluvit i přímo ve hradu. Pro provoz FM např. na 145 MHz je výhodné vystoupat na Bezděz v době některého závodu.

Poznámka

Vzhledem k oblíbenosti programu Fauna a Flóra připomínáme, že Malý a Velký Bezděz jsou tam zařazeny pod OKFF-0143.

| Pošli email správci stránek  | Copyright © 2022 Summits on the Air  |