SOTA OK
SOTA OK

Home
Novinky
OL15SOTA
Dokumenty
Diplomový program
Seznam vrcholů
Mapa vrcholů
Diskuzní skupina
Další zdroje


Co je HAM RadioHosting nagano.cz

Jizera OK/LI-004
Umístění

Jizera (1122 m.n.m.) je druhým nejvyšším vrcholem české strany Jizerských hor a leží prakticky uprostřed vrcholové části pohoří. Pro svoji polohu a nádherné výhledy na většinu Jizerských hor a velkou část Krkonoš je asi nejnavštěvovanějším vrcholem a má pověst nejlepší vyhlídky. Nejbližší osadou je Smědava (část obce Bílý Potok). Severně od Jizery se nachází SOTA Smrk, který je vzdálený 6 km vzdušnou čarou.Popis vrcholu

Vrchol je rozlehlý a oblý a dominují mu dvě asi 15 metrů vysoké skály, které jsou od sebe vzdálené 60 metrů. Na východní skále je vyhlídka s křížem a vrcholovou knihou. Celá vyhlídka je opatřena zábradlím a je na ni možno vystoupit po železném žebříku. Výstup je možný i pro děti cca od 8 let. Samotný žebřík je bez problémů, na vrcholu skály však je nutné v době náledí či vlhkosti zachovávat maximální opatrnost. U SZ úpatí vrcholové skály je dřevěná bouda s velikou verandou, kde lze bezpečně nouzově přenocovat. Vstup do boudy je uzavřený, bouda slouží výhradně potřebám Horské služby, a to pouze příležitostně.

Přístup

Celý vrchol je součástí PR Prales Jizera a vede na něj pouze jedna oficiální turistická cesta, žlutě značená, dlouhá 960 metrů, vycházející z rozcestí Pod Jizerou. Cesta je převážně kamenitá, poměrně náročná, ale v nejtěžších úsecích vybavena kvalitním povalovým chodníkem.

Přístup k rozcestí Pod Jizerou:
  1. Ze Smědavy, kde je velké parkoviště (100,-Kč/den). Na Smědavu lze dojet ze západu přes Hejnice a Bílý Potok (celoroční cesta) nebo z východu přes Desnou a Souš. Tato cesta je v zimních měsících trvale uzavřena z důvodu ochrany vody v nádrži Souš!!! V letním období na Smědavu jezdí z Frýdlantu také autobus. Ze Smědavy k rozcestí Pod Jizerou vede červeně značená cesta a trasa je dlouhá necelé 2 km. Pro cyklisty nevhodné, protože na zpáteční cestě dolů je zákaz vjezdu cyklistů. Přístup ze Smědavy je rozhodně nejvhodnější!!
  2. Od Knejpy (asi 900 m). Knejpa je velice frekventovaná křižovatka cest, navštěvovaná z 95 % cyklisty. Na Knejpu se jezdí od Bedřichova, od Hrabětic, z Josefova Dolu i ze Souše po Kasárenské cestě. Z Knejpy vyrazíme po červené turistické značce směr Smědava. Jestliže jedeme na kole, tak ho musíme odložit u rozcestí Pod Jizerou, odkud je výstup na vrchol s kolem nepohodlný. Po sestupu je nutné se vrátit na Knejpu. Sjezd na kole na Smědavu je zakázaný kvůli množství cyklistických úrazů!! V zimních měsících lze cestu k rozcestí Pod Jizerou absolvovat na běžeckých lyžích, protože červená turistická cesta je součástí upravované Jizerské magistrály. Žlutě značená cesta od rozcestí na vrchol Jizery bývá pravidelně prošlapaná.

Podmínky pro vysílání

Na vrcholu Jizery jsou naprosto ideální podmínky pro vysílání. Je to místo radiového klidu, dříve velmi často využívané pro portable závody. I provozem FM z ruční radiostanice lze uskutečnil kvalitní DX spojení. Skály a stromy umožňují snadnou instalaci drátových antén pro KV provoz. Jediným problémem je kolísavý signál mobilních telefonů, takže pro spottování je nutné hledat vhodné místo s uspokojivým signálem.

Poznámka

V případě přenocování na Jizeře je přísně zakázáno zde rozdělávat oheň. Tento zákaz je pravidelně kontrolován orgány ochrany přírody!
V případě potřeby je ideální volat Horskou službu Jizerské hory na čísle 1210.
| Pošli email správci stránek  | Copyright © 2022 Summits on the Air  |