SOTA OK
SOTA OK

Home
Novinky
OL15SOTA
Dokumenty
Diplomový program
Seznam vrcholů
Mapa vrcholů
Diskuzní skupina
Další zdroje


Co je HAM RadioHosting nagano.cz

Smrk OK/LI-003
Umístění

Smrk (1124 m.n.m.) je nejvyšším vrcholem čeké strany Jizerských hor a leží na hranici s Polskem. V okolí jsou na české straně města a obce Nové Město pod Smrkem, Lázně Libverda, Smědava a další. Na polské straně především Swieradów-Zdrój.Popis vrcholu

Vrchol je rozlehlý a oblý, částečně porostlý vegetací nižších smrků a kleče. Na vrcholu stojí od roku 2003 volně přístupná rozhledna o výšce 20 metrů, která má v přízemí kryté zázemí pro úkryt před nepřízní počasí anebo pro nouzové přenocování. Na Smrku převládá po celý rok větrné počasí.

Přístup

  1. Z Nového Města pod Smrkem po modré turistické značce okolo Kyselky (minerální pramen) a Streitova obrázku (asi 7 km, místy strmá cesta). Až ke Streitovu obrázku lze dojet na kole (Singltreck). Před Kyselkou na místě U spálené hospody je bufet s občerstvením a cykloservisem a je tam placené parkování.
  2. Od Streitova obrázku je další možností výstup po zeleně značené turistické trase.
  3. Z Lázní Libverda po červeně značené cestě okolo Hubertky na Tišinu a dále k Nebeskému žebříku (modrá značka,) a na vrchol. Délka přes 8 kilometrů, značně náročná trasa
  4. Z Bílého Potoka okolo Bártlovy boudy po žluté značce na Paličník, odkud po modré značce k Nebeskému žebříku a po něm na vrchol. Asi 7 km, nejnáročnější trasa
  5. Ze Smědavy (část obce Bílý Potok, strategické místo pro mnoho výletů, placené parkoviště - v hezkých dnech brzy obsazené) po červeně značené cestě na Předěl a odtud buď dále po červené na Písčiny, anebo po modré směrem na Paličník, před kterým odbočíme zase na Písčiny. Z Písčin k Nebeskému žebříku a na vrchol. Kromě Nebeského žebříku pohodová cesta. Tato cesta je nejvhodnější pro přesun na kole! Až k Nebeském žebříku vede kvalitní (červeně značená) cesta, která pokračuje dále k Tišině (cca 1,5 km). Po této cestě pokračujeme dále a u Tišiny odbočíme doprava po Věžní cestu. Ta je pro kolo sjízdná, i když místy je trochu vymletá. Při zpátečním sjezdu je proto nutné být velmi opatrný!!!
  6. Z polského  Swieradowa Zdroje se dá vyjet lanovkou na Stog Izersky (sem vede i červeně značená cesta), dále po modré značce na Smrk. Délka trasy asi 8 km.

Podmínky pro vysílání

Na vrcholu Smrku není zřejmé větší rušení a vysílání na KV i VKV či UKV je pohodové. VKV a UKV ovšem na stranu do ČR příliš nefunguje kvůli okolním vysokým vrcholům, stínícím do vnitrozemí. Provoz KV v případě přijatelných podmínek šíření je naprosto pohodový. Drátová anténa se dá připevnit na rozhlednu, okolo které je dost míst na sezení, včetně dřevěných stolů. V případě větrného počasí není problém založit stanoviště na závětrné straně za podstavcem rozhledny. Odeslání spottu bývá problematické, protože telefon často střídá připojení k operátorovi v ČR nebo Polsku. Kromě mobilních dat je tedy třeba mít zapnutý roaming.

Poznámka

Asi 200 m západně od rozhledny je přírodní památka Klečoviště na Smrku.
Stálý zdroj 220 V na vrcholu není, je zde však polní telefon pro přivolání pomoci. Jeho funkčnost je ovšem kolísavá!!
V případě potřeby je ideální volat Horskou službu Jizerské hory na čísle 1210. Nejbližší služebna je v Lázních Libverda, tedy relativně blízko.
| Pošli email správci stránek  | Copyright © 2022 Summits on the Air  |