Umístění
Ještěd (1012 m.n.m.) tvoří JZ dominantu Liberecké kotliny. Je viditelný ze všech stran na vzdálenost mnoha desítek kilometrů a při mimořádné viditelnosti lze z Ještědu pozorovat i siluetu rakouských Alp. Kromě jihovýchodního a severozápadního pohledu se z ostatních stran jeví jako dokonalý kuželovitý vrchol. Proto je mnohdy nesprávně považován za vyhaslou sopku. Není to však žádná sopka, ale výsledek vrásnění, tedy napětí na vnější straně zemské kůry, při kterém postupně vznikl 58 km dlouhý hřeben, pojmenovaný jako Ještědsko-kozákovský. Ještěd je severozápadní dominantou tohoto hřebene. V některých pramenech je nesprávně zařazován do Lužických hor. Na severních a SV svazích je významné lyžařské středisko, jehož skokanský areál byl například dějištěm mistrovství světa v roce 2009. Prakticky ze všech stran jsou poblíž vrcholu významné skalní útvary, využívané pro horolezectví.
Popis vrcholu
Vrchol je okrouhlý a poměrně úzký, protože je zakončením kuželovitého útvaru. Přesto je zde parkoviště asi pro 20 osobních vozidel, horní stanice kabinové lanovky a především světoznámý horský hotel, který má tvar hyperboloidu a opticky tak prodlužuje křivky úbočí hory. Právě tvar hotelu proslavil Ještěd po celém světě a jeho projektant za své mimořádné dílo obdržel mnoho prestižních cen. Těsně pod vrcholem na V straně stojí skála Krejčík, která je stejně jako vrchol dobře viditelná i zdáli. Na JV svahu je „kamenné moře“, tedy suťovisko, součást Naučné stezky Terasy Ještědu.
Přístup
Ještěd je jedním z nejsnadněji přístupných vrcholů v rámci programu SOTA OK a jistě patří k nejnavštěvovanějším horám v ČR.
- Autem se dá vyjet až na vrchol Ještědu. Výchozím a jediným startovním bodem v takovém případě je horské sedlo Výpřež, kam vede moderní silnice z Liberce, která pokračuje do Českého Dubu nebo Křížan. Na Výpřeži je velké parkoviště, ze kterého lze pokračovat asi 2 km na další parkoviště Ještědka a z něho lze za poplatek vyjet až na vrchol, jestliže tam je volná parkovací kapacita (v nočních hodinách lze na vrchol dojet bez omezení a bez placení).
- Lanovkou z dolní stanice jménem Horní Hanychov. Lanovka během asi 7 minut překonává výškový rozdíl 400 metrů. V současné době je však lanovka mimo provoz po tragické nehodě ze dne 31.10.2021 a obnovení provozu se očekává nejdříve v roce 2024, protože bude nutné celé zařízení vybudovat úplně nové.
- Pěšky:
- z výše zmíněných placených parkovišť Výpřež nebo Ještědka (přes Výpřež jezdí i autobusy meziměstské dopravy)
- od konečné tramvaje Horní Hanychov nebo od parkovišť u lyžařských vleků přímo pod trasou lanovky nebo po modře značené turistické cestě (cesta protíná 15. poledník – značeno).
- z konečné stanice lyžařského vleku Skalka nebo Černý vrch (sedačkové lanovky, v provozu i v létě, vozí i kola)
- po hřebeni ze sedla Rašovka, cca 7 km. Trochu náročnější, ale velice hodnotná hřebenová trasa (po cestě vyhlášená restaurace Na Pláních). Tato trasa je v případě dobrých sněhových podmínek často využívána pro výstup či sestup na běžkách.
- Na kole:
- výše uvedená hřebenovka z Rašovky (oficiální cyklotrasa)
- stejně jako autem z Výpřeže
- z konečné stanice některého sedačkového vleku
Podmínky pro vysílání
Na vrcholu Ještědu jsou dobré podmínky pro vysílání KV i pro instalaci antén. Provoz VKV je silně ovlivněn obrovským množstvím převaděčů a dalších technických zařízení, která přenáší velká množství dat a signálů TV sítě, ale i služeb státních orgánů a organizací, protože přenosové podmínky pro Liberec do vnitrozemí jsou stíněné právě Ještědem. Méně odolná zařízení VKV nemají pro provoz šanci. Naopak při použití kvalitního zařízení a při dobrých podmínkách šíření lze z Ještědu uskutečnil výborná VKV DX spojení.
Poznámka
Hotel na vrcholu provozuje i bufet, takže se lze občerstvit, i když nejste ubytovanými návštěvníky.
|